Грузія автостопом. День 1”. Джварське водосховище – Бечо – Местіа

Джварі. Дідусь-грузин, що після армії проживає в Оренбурзі, підібрав нас на виїзді з Джварі. Довіз до Бечо по шалених серпантинах, численних тунелях і з висадками скуштувати найсмачнішої у Грузії джерельної води.

Бечо. Довгий серпантин вздовж меандра ріки. Довго стояли на якійсь транспортній базі, задивляючись на інший край серпантина.  Дуже мало машин – по одній на 15 хв, причому після того я ми помічали машину на протилежному краї каньйону, до нас вона доїжджала лише за 5 хвилин.

Через годин 1,5-2 нас підібрав на дорогущому джипі один чистокровний сван, який мовчав, придивлявся, а під кінець нашої короткої спільної поїздки уже запрошував в гості у своє село, де у нього була агрооселя.

Местіа. Центр нагадує дикий захід з вестернів. Декорації: гестхаузи, сувенірні лавки, який інші туристичні побудовані за підтримки держави та іноземних інвесторів будинки, хоч деревяні але надто прилизані, надто нетутешні, надто вибиваються і як сказала Аня надто нагадують Польщу або Чехію, але ніяк не Грузію.

Мені сквер нагадав піонертабір, оскільки був засіяний численними групками молоді з рюкзаками і яскравим туробладнанням, що виділянось на фоні вбраних у темне, мов тутешнє каміння, місцевих жителів.  Бюро туризму з купою європейських туристів. Дізнавались як можна поїхати в Ушгулі: просто приходити сюди вранці і брати спільний джип разом із такими ж туристами.

З центру ідемо пішки, ледь-живі після важкої дороги, до Резо, який живе у присілку Лагамі. Мені цей квартал сподовався більше. Своєю автентичністю, до якої поки що не дійшла рука модернізаторів, що по-європейськи “зализали” центр. Тут купа башт, купа кам’яних будинків. Таке враження, що дві третини з них стоять пусткою і повільно рушаться. З подивом помічаємо що в багатьох із таких напівзруйнованих будинків, яким мінімум літ по 500, живуть люди. Досі!

Місцина лежить на схилі, тому карабкаємось вздовж якогось струмка, яку жителі перетворили на стічну канаву. Навколо старезні башти і будинки, що височіють над містом. Думаю такий вигляд мала Генуя в 12 столітті… Дух історії та автентичність забудови компенсує все, навіть сміття під ногами.

Ступак упізнав церкву Преображення, хоч вона здалеку зливалась з навколишніми кам’яними і на вид такими ж середньовічними мурами та будинками. Викликаємо Резо. Даруємо подарунок. Нам дуже незручно, бо потрапили на поминки по батькові.

Втомлені сидимо на подвір’ї за довжелезним столом – одному із двох, за яким зібралися люди з усього кутка: рід, сусіди, друзі. Один по-одному проголошують довгі тости, суворим і дуже вдумливим тоном. До нас гостинне відношення і зацікавлення, але без жодного надміру, без жодної награності, без “залізання” в душу. Точно так як казав Іраклій у цілому про грузинів: “дивляться…  – думають… – відкриваються”.

Автор: Роман Корнилюк

Опубліковано у Автостоп, Грузія, Екскурсії, Сванетія | Теґи: , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.