Цетіньє

Цетіньє / Cetinje (31 км на захід від Подгориці) – місто-музей, культурна столиця Чорногорії, що знаходиться серед гір за 15 км від Адріатичного узбережжя. Місто розташоване в долині, оточеній горами, біля підніжжя гори Ловчен. Тут, на височині, дещо прохолодніше у порівнянні з приморською зоною.

Цетіньє – невелике містечко з регулярним плануванням, яке вважається офіційною столицею країни з огляду розміщення тут резиденцій президента та митрополита Чорногорії, а також низки урядових структур.  Більша за чисельністю населення та економічним потенціалом Подгориця в Конституції Чорногорії визначена лиш як «головне місто».

Головна вулиця Njegoseva проходить через центр і на північному заході вливається у широкий Bulevar Lenjina.

Не дивуйтеся назві бульвару – це містечко досі зберігає у собі залишки та уламки духу комуністичної епохи, що проявляється не тільки у назвах вулиць, а у численних пам’ятних табличках та скульптурах в честь революціонерів Югославії.

У місті лишилося також багато будівель докомуністичної епохи, де раніше знаходилися посольства різних країн. Зараз у них розміщені музеї.

Історія Цетіньє

1482 р. – місто засновує Іван Черноєвич, останній предстваник середньовічної династії Черноєвичів.

1485 р. – Іван Черноєвич переносить столицю Зети з Враньїне в Цетіньє, заздалегідь збудувавши тут монастир для Зетської митрополії.

1493 р. – Син Черноєвича, Джурдже, відкрив неподалік від Цетіньє першу друкарню на Балканах, де видавались церковні книги на кирилиці.

16-17 ст. – монастир і палац в Цетіньє спалюють турки під час атак на місто.

1701 р. – монастир відбудовують за наказом владики Данила, родоначальника династії Петрович Негош.

1863 р. – завершують будувати палац Ніколая Петровича Негоша. За часів його правління Цетіньє активно розвивається, з’являються дипломатичні представництва, культурні, освітні, медичні заклади та готелі.

1912 р. – збудовано 11 дипломатичних представництв тогочасних держав: Росії, Великобританії, США, Туреччини, Франції, Німеччини, Австро-Угорщини, Італії, Греції, Болгарії та Сербії. Їхні будівлі, окрім зруйнованої під час землетрусу 1979 р. споруди колишнього диппредставництва США, збереглися до наших днів.

Варто відвідати в Цетіньє

Власька церква / Crkva Vlaska – 1450 р., побудована пастухами за 32 роки до заснування міста.

Пам’ятник “Душа Ловчена” – встановлений навпроти Власької церкви у 1939 р. у вигляді жіночої статуї, що тримає у піднятих руках меч та лавровий вінок. Присвячений чорногорським емігрантам, які прийняли рішення повернутися зі США, щоб на початку Першої Світової захищати свою Батьківщину. Однак їхній корабель затонув недалеко від Албанії, всі пасажири загинули.

Колишнє посольство Франції

Колишній будинок уряду / Vladin Dom – побудований 1989 р, нині тут художня галерея та історичний музей.

Палац Biljarda – будинок 1838 р., споруджений для Петра ІІ Петровича Негоша. Названий так через більярдний стіл, який принц привіз із Італії. У домі було багато книг і творів мистецтва, привезених із численних поїздок по Європі.

Цетінський монастир – 15 ст., 1701 р. – серед реліквій монастиря – десниця Іоана Хрестителя, котрою був хрещений Ісус. Передана чорногорцям після революції матір’ю російського царя Ніколая ІІ Марією Федорівною, котра емігрувала до Копенгагену.

Церква Різдва Богородиці “На Чипурі” -церква, у яку в 1989 р. були перенесені з Італії останки перших і водночас останніх суверенних чорногорських монархів – короля Ніколи і королеви Мілени.

Етнографічний музей – колишнє посольство Сербії.

Державний архів -колишнє посольство Болгарії.

Державний музей Цетіньє – колишній палац короля Ніколи 1863 р. Відтворений інтер’єр королівського будинку, збережені меблі і особисті речі короля.

Музична академія -колишнє посольство Великобританії.

Блакитний палац – побудований 1895 р. Ніколою І Петровичем Негошем для сина Данила.

Драматична школа – колишнє посольство Туреччини.

Зетський Дім / Zetski Dom – будинок, побудований у 1892 р. для театру, історичного музею та архіву. Нині тут є театр.

Академія мистецтв – колишнє посольство Росії.

Туристичний інформаційний центр (Bajova br., 2)

Околиці Цетіньє

Ловчен – мальовничий гірський масив та національний парк.

Орлина скеля / Orlov krs – знаходиться на півдні, над монастирем. Звідси відкривається прекрасна панорама на місто. Тут розміщений мавзолей правителя Чорногорії Данила Петрочича Негоша.

Корисні лінки про Цетіньє

http://paradisevilla.ru