Плевля


Плевля / Plevlja – головне місто однойменного, найпівнічнішого муніципалітету Чорногорії з населенням майже 22 тисячі осіб. Тут розташована єдина в країні електростанція, яка забезпечує енергією майже половину населення країни. Місто славиться сиром, який вважається делікатесом. Через високу лісистість перспективними у цьому регіоні є екологічний та зимовий туризм.

Унікальна риса Плевля – поєднання ісламських і православних мотивів в міській архітектурі. І хоча таких міст, де певний час правили турки, на Адріатиці досить багато, все ж Плевля виглядає досить специфічно.

Місто побудоване на висоті 770 м над рівнем моря, навіть найнижча його точка – каньйон річки Тара – розташована на висоті 520 м. Муніципалітет Плевля межує з адміністративними районами Мойковац, Бієло Поле та Жабляк, а також з сусідніми країнами – Сербією та Боснією і Герцеговиною.

Через місто Плевля проходять найважливіші автошосе країни: на Сараєво, на Белград, на Подгорицю і решту Чорногорії.

Якщо ви плануєте їхати у Плевля прямо з аеропорту, рекомендуємо купувати квитки до Подгориці. До моря від цього міста досить далеко за чорногорським мірками: тільки до Пераста на берегах Боко-Которської бухти – понад 150 км.

Історія Плевля

Кам’яний вік – тут уже жили люди. Потім тут влаштувалися іллірійці, яких змінили римляни (руїни їхніх будівель збереглися в околицях Плевля досі)

VI ст. – слов’яни, які тут поселилися, дали місту назву Березник.

XIV ст. – місто отримало свою назву Плевля. Як припускають історики, на честь родючих монастирських земель, на яких вирощували злаки.

XVI ст. – місто зайняли турки, назвавши його Таслідж. Під час їхнього правління тут був побудований перший водопровід, мечеті, фонтани і сади. На жаль, багато чого з архітектурної спадщини Османської імперії було знищено під час пожежі, яка грунтовно «підкосила» економіку міста, і з процвітаючого, другого за величиною в державі, воно почало перетворюватися на звичайне провінційне містечко.

XIX ст. – турки були витіснені, до влади у цих краях прийшли австрійці, які й почали надавати місту Плевля європейський вигляд, будувати театри, готелі, магазини, аптеки, госпіталь і навіть пивоварний завод.

1912 р. – Плевля відходить до Сербії і Чорногорії, а після розпаду Югославії остаточно стає територією незалежної Чорногорії.

Варто відвідати у місті Плевля

Мечеть Хусейн-Паша – мечеть з 14-ма куполами, яка була побудована в 16 столітті. Мінарет був зведений у 1911р., Його висота – 42 метри. Мечеть визнана одним з найвидатніших пам’ятників ісламської архітектури на Балканах: вона багато декорована орнаментами і цитатами з Корану.

Православний монастир Св. Трійці – XII ст. – це цілий комплекс будівель і храмів, розписаних фресками, залишки яких можна побачити і сьогодні. Монастир відомий тим, що саме тут у старовинні часи переписувалися церковні книги.

Околиці Плевля

Руїни античного міста – місто, від назви якого залишилося тільки Municipium S. (“Місто С. ..”). Археологи під час розкопок знайшли тут безліч свідчень проживання людей – скло, коштовності, керамічні предмети.