Рача-Лечхумі

Рача (груз. რაჭა) – історична гірська область Грузії у верхів’ях річки Ріоні з центром у місті Амбролаурі. Населена переважно грузинами-рачинцями, в Оні проживає грузинсько-єврейська громада.

Лечхумі (груз. ლეჩხუმი) – достатньо мала за площею навіть у масштабах Грузії історична область на захід від Рачі з центром у місті Цагері. Адміністративно вона входить до краю “Рача-Лечхумі і Квемо Сванеті”, тому з огляду на історико-культурну спільність опис Рача та Лечхумі об’єднано на єдиній сторінці, тоді як Нижня Сванетія (Квемо Сванеті) розглянута окремо в складі історичної області Сванетія.

Географія

Рача з північного заходу відокремлена Лечхумським хребтом від Нижньої Сванетії і Лечхумі, з північного сходу Головним Кавказьким хребтом від російської Північної Осетії, з півдня – Рачинским хребтом від Імеретії, на сході межує з Південною Осетією. Більше того східні відроги історичної області Рача після війни опинились у складі невизнаної міжнародним співтовариством осетинської республіки.

Лечхумі на заході межує з Мегрелією, на півночі – з Нижньою Сванетією, на сході – з Рачею, а на півдні – з Імеретією.

У сучасній Грузії в адміністративному плані:

- історичній області Рача відповідають Онський і Амбролаурський райони регіону Рача-Лечхумі і Квемо Сванеті.

- історичній області Лечхумі – Цагерський район регіону Рача-Лечхумі і Квемо Сванеті.

Історія та етнографія

У Рачі існувало князівство, підвасальне Імеретинському цареві.

Після 1810 року Рача перебуває в складі Російської імперії. Території області приблизно відповідав Рачинський повіт Кутаїської губернії.

Туристичні об’єкти

Амбролаурі (груз. ამბროლაური) – місто в Грузії. Адміністративний центр регіону Рача-Лечхумі і Квемо Сванеті, а також Амбролаурського району. Розташований на річці Ріоні. Є театр, музей образотворчих мистецтв. З 1810 року в складі Російської імперії. Амбролаурі входило до складу Рачинського повіту Кутаїської губернії. Місто постраждало в квітні 1991 року від Рачинського землетрусу, оціненого в 6,9 балів за шкалою Ріхтера.

Нікорцмінда (груз. ნიკორწმინდის ტაძარი) – 11 ст. – чудовий купольний собор Грузинської Православної Церкви, розташований в грузинській історичній області Рача. Знаходиться в 14 км на північний захід від міста Амбролаурі. Всередині собору – розкішні фрескові розписи датовані XVI-XVII століттями. На фасадах храму розкішне барельєфне різьблення по каменю, що відтворює фігури святих та тварин. Храм споруджений в 1010-1014 роках під час правління царя Об’єднаної Грузії Баграта ІІІ. Собор був відреставрований в 1534 році його тезкою – царем Імеретії Багратом III. Триповерхова дзвіниця поруч із собором побудована в другій половині XIX століття.

В селі Цесі – церква Бараконі XVII ст.

Фортеця Міндацихе (X-XI ст.) часів цариці Тамари.

У Рачі розташоване село Хванчкара, де виробляється вино «Хванчкара».

Цагері (груз. ცაგერი) – місто на півночі Грузії, центр Цагерський району краю Рача-Лечхумі і Квемо Сванеті. Розташоване на правому березі річки Цхеніцхалі, притоки Ріоні.  У Середні віки в Цагері знаходилася єпископська кафедра. Вахушті Багратіоні згадує красу собору в Цагері. У кінці XIX століття собор був сильно перебудований, фрески знищені. Собор досі є резиденцією єпископа Цагерського і Лентехського. У період у складі Російської імперії Цагері був адміністративним центром Лечхумского повіту.

Корисні лінки

http://ru.wikipedia.org