Гурія

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/17/Church_in_ozurgeti.JPGҐурія (груз. გურია, англ. Guria) — сучасний адміністративний край (мхаре) і історична область, що розташована у західній Грузії зі столицею і найбільшим містом — Озурґеті. Гурія відома як найбільший регіон з вирощування чаю в Грузії, чому сприяє її розміщення в сонячній долині Колхідської низовини та її насичених вологою передгір’ях. Регіон також славиться родючими плантаціями зернових та винограду.

Географія

Від заходу Гурія омивається Чорним морем, межуючи із Мегрелією на північному заході, Імеретією на північному сході, Аджарією на півдні. Площа краю – 2003 км. кв. Завдяки сприятливим геокліматичним умовам субтропічне сільське господарство і туризм – основні галузі економіки краю.

Гурія славиться своєю мінеральною водою Набеглаві, що за своїм хімічним складом нагадує Боржомі.

Історія та етнографія

Близько 800 р. – назва «Гурія» вперше зустрічається в грузинській хроніці Псевдо-Джуаншера.

1352 р. – Гурія стає окремим феодальним володінням князівського роду Варданідзе-Дадіані.

1463 р.- утворюється незалежне Гурійського князівство. Тоді Гурія включала також велику частину сучасної Аджарії разом з містом Батумі, однак в ході наступних війькових конфліктів з Оттоманською імперією значно зменшується в розмірах. Так, у 18 ст. Аджарія з Батумі, Кобулеті і Хіно були завойовані турками.

1810 р. – Гурія, ослаблена довгими війнами з Османською імперією, переходить під протекторат Росії, а в 1829 році повністю входить до її складу.

1819 і 1841 рр. – в Гурії спалахували повстання проти російського панування.

1840 р. – утворюється уїзд (повіт) із центром в Озургеті у складі Грузино-Імеретинськоъ губернії. У 1846 році ця губернія розформовується, а Гурійський повіт опиняється в Кутаїській губернії. Таке положення зберігається аж до 1918 року. Весь цей час Гурія етнічно залишається практично стовідсотковою грузинської областю, не зміненою переселенням росіян та інших народів у межах Російської імперії.

1905-06 р.р.протягом короткого часу існувала т. зв. Гурійська республіка, що виникла під час російської революції і була ліквідована в ході козацької карної експедиції.

1918 р. – Гурія входить до складу Грузинської демократичної республіки, що проіснувала до березня 1921 року.

Певний час після утворення Грузинської Радянської Республіки (пізніше Грузинської РСР) зберігається аграрний Гурійський повіт, який потім був розділений на 3 райони. Головне місто краю – Озургеті – в 1929-1991 роках називалось Махарадзе.

1995 р. – в Грузії вводиться крайовий адміністративний поділ, Гурія стає одним із країв (мхаре), тим самим повертаючи історичну назву в офіційний вжиток.

Переважну більшість населення Гурії складають грузини, в основному це одна з їхніх етнографічних груп – гурійці (гурулебі).

Туристичні об’єкти

Край Гурія складається з трьох муніципалітетів, в яких є цікаві туристичні об’єкти:

Озургеті, Озургетський муніципалітет (англ. Ozurgeti)

Ланчхуті, Ланчхутський муніципалітет (англ. Lanchkhuti)

Чохатаурі, Чохатаурський муніципалітет (англ.Chokhatauri)

Головні історичні будівлі в Гурії – це православні церкви Ліхаурі (Likhauri) та Шемокмеді (Shemokmedi).

Урекі (Ureki) – відомий курорт Гурії на узбережжі Чорного моря, багатий на пляжі з чорним магнетичним піском.

Корисні лінки

http://uk.wikipedia.org

http://ru.wikipedia.org

http://en.wikipedia.org/wiki/Guria

http://goroda-mira.com/uploads/images/00/00/01/2011/11/06/975fbc.jpg