Імеретія

Імеретія (груз. იმერეთი, англ. Imereti) – адміністративний регіон (край, мхаре) та історична область в Західній Грузії, в басейні середньої течії річки Ріоні та її приток. Центр краю – місто Кутаїсі.

Жителі області, імеретинці, говорять на імеретинському діалекті грузинської мови, а в минулому відрізнялися деякими локальними особливостями культури і побуту.

Географія

Імеретія є західним ядром Грузії, межуючи на півночі з Рача-Лечхумі, на сході – з Шида Картлі, на півдні – з Самсхе-Джавахетією, на південному заході – з Гурією, на заході – з Мегрелією.

Край багатий на корисні копалини. Окрім головного міста Кутаїсі, в регіоні є багато інших урбаністичних індустріальних центрів – Самтредія, Чіатура (виробничі центри марганцево-рудної промисловості), Ткібулі (вугледобувний центр), Зестафоні (металургійний центр), Вані, Хоні, Сачхере. Проте традиційно, Імеретія залишається важливим аграрним регіоном, що славиться вирощуванням тутового дерева та винограду.

Історія та етнографія

У часи пізньої античності та раннього Середньовіччя на території Імереті існувало древнє західногрузинське царство Егрісі. Його цар проголосив християнство офіційною релігією Егрісі в 523 році нашої ери.

У 975-1466 р.р. Імеретія входила до складу єдиного Грузинського царства. Після його розпаду наприкінці XV століття, в результаті феодальних міжусобиць, що посилилися після навали військ Тамерлана, Імеретія виділилася зі складу Грузинської держави в самостійну феодальну державу – Імеретинське царство (паралельно з Картлі та Кахеті) – зі столицею Кутаїсі.

Наприкінці XVI ст. Імеретинське царство обмежувалося територією нинішньої Імеретії.

1555 р. – згідно з ірано-турецьким миром Імеретинське царство було підпорядковане османській Туреччині і платило їй данину невільниками, грошима або натурою. Історія Імеретії була наповнена постійними феодальними смутами і процвітанням работоргівлі. Феодальні міжусобиці особливо посилилися в XVII столітті.

Тільки цар Соломон I (1752 – 1784 р.) зумів зміцнити царську владу. Він заборонив работоргівлю, прагнув до об’єднання всієї Західної Грузії. Багаторічна війна Соломона I з турками ознаменувалася перемогою в 1757 р. і військовим союзом з царем Картлі Іраклієм II в 1758 році.

У XVIII столітті царі Імеретинського царства неодноразово зверталися за допомогою до Росії, але їхні прохання відхилялися, щоб уникнути ускладнення відносин з Туреччиною. Врешті, у 1769 р. Катериною II в Грузію був направлений корпус генерала Тотлебена (згодом, незадовго до виведення російських військ, замінений генералом Сухотіним).

Тотлебену вдалося взяти турецькі фортеці в Імеретії і зайняти Кутаїсі. Він також брав облогою місто і фортецю Поті. Незважаючи на короткочасність перебування російських військ, ці військові успіхи вплинули на подальші мирні переговори з Туреччиною: згідно з Кючук-Кайнарджийським російсько-турецьким договором 1774 р. данина Імеретинського царства Туреччині була скасована. Фортеці, взяті Тотлебеном, туркам повернуті не були.

Імеретія перебувала під патронатом Османської імперії до 1810 р., поки не ззазнала окупації та анексії з боку Російської імперії.  Останнім царем Імеретії був Соломон ІІ (1789-1810 р.р.). У 1811 р. Імеретинській царство було перетворено в Імеретинську область Російської імперії.

Протягом 1918–1921 р.р. Імеретія була частиною незалежної Демократичної Республіки Грузія. У складі СРСР, край був частиною Закавказької Радянської Федеративної Соціалістичної Республіки протягом 1922–1936 р.р., пізніше входив до складу Грузинської РСР (1936–1991 р.р.). Після проголошення незалежності Грузії, Імеретія стала окремим адміністративним краєм Республіки Грузія.

Туристичні об’єкти

Імеретія в адміністративному плані поділяється на 12 муніципалітетів, в кожному з яких є свої цікаві туристичні об’єкти:

Кутаїсі (англ. Kutaisi)

Багратський храм – 10-11 ст. – Хрестокупольний величний храм Успіння, який височить над Кутаїсі, побудовано в 11 ст. під час правління царя Баграта ІІІ. Визначний своїми грандіозними розмірами, фасадними композиціями та рельєфним різьбленням. У 1994 р. ЮНЕСКО визнало храм “Світовою культурною цінністю”.

Гелатський монастир – 12 ст. – Цей добре збережений до наших днів комплекс був заснований царем Давидом Агмашенебелі (Будівничим) у 1106 р. і вважається одним з найкращих зразків грузинської архітектури середньовіччґ. Внутрішні стіни від стелі до підлоги розписані яскравими фресками, що збереглися від дня відкриття церкви. Академія, заснована в Гелаті славилася якістю освіти не тільки на Кавказі, а й за його межами.

Моцамета (მოწამეთა) – 11 ст. – Монастир Святих Давида і Костянтина, що знаходиться зовсім поруч з Гелаті, але відгороджений від нього каньйоном і невеликою горою. >>>

Багдаті, Багдатський муніципалітет (англ. Baghdati)

Вані, Ванський муніципалітет (англ. Vani) – отримало статус міста з 1981 року. Знаходиться в 19 км від залізничного вузла Самтредіа.  У місті знаходяться театр і краєзнавчий музей. В околицях поселення були знайдені руїни античного міста (V-I століття до н.е.): оборонна споруда, культурні комплекси, багаті поховання та ін. У Вані розташований один із найзнаменитіших курортів Грузії. Він відомий не тільки своїм гірським повітрям, але й цілющими сірчаними водами.

Зестафоні, Зестафонський муніципалітет (англ. Zestafoni)

Самтредіа, Самтредський муніципалітет (англ. Samtredia)

Сачхере, Сачхерський муніципалітет (англ. Sachkhere)

Тержола, Тержольський муніципалітет (англ. Terjola)

Ткібулі, Ткібульський муніципалітет (англ. Tkibuli)

Харагаулі, Харагаульський муніципалітет (англ. Kharagauli)

Убіса – невелике село і середньовічний монастирський комплекс у Грузії, приблизно за 25 км від міста Харагаулі. Монастирський комплекс включає церкву Убіса 9-го століття, монастир Св. Георгія, заснований Св. Григорієм Хандзтійським, 4-поверхову башту (1141 р.), фрагменти  фортечних стін 12-го століття і кілька інших будівель і споруд. Монастир містить унікальний цикл розписів кінця 14-го століття Даміане під явним впливом мистецтва візантійського стилю епохи Палеологів (1261-1453). Монастир також відомий своїм медом, котрий збирають ченці.

Хоні, Хонійський муніципалітет (англ. Khoni)

Цхалтубо, Цхалтубський муніципалітет (англ. Tskaltubo)

Чіатура, Чіатурський муніципалітет (англ. Chiatura)

 

Корисні лінки

http://ru.wikipedia.org

http://en.wikipedia.org/wiki/Imereti