Ерцо-Тіанеті

Ерцо-Тіанеті (груз. ერწო-თიანეთი, англ. Ertso-Tianeti) – невеликий, маловідомий і малолюдний історичний регіон Грузії, що знаходиться на сході сучасного адміністративного краю (мхаре) Мцхета-Мтіанеті. Столиця області – Тіанеті. Площа – 906 км. кв.

Географія

Історична область Ерцо-Тіанеті простягнулась вздовж верхньої долини річки Іорі і відповідає сучасному Тіанетському району, край Мцхета-Мтіанеті.

Назва історичної області відображає її територіальний склад: земля Ерцо (ერწო) знаходиться на півдні, а Тіанеті (თიანეთი) – на півночі регіону.

Ерцо-Тіанеті  розташована на південних передгір’ях Великого Кавказу. Область межує з Пшавією на півночі, Кахетією на півдні і сході, річкою Арагві на заході.

Район складається з трьох умовних частин.

Місто Тіанеті і околиці – це зона з забудовою і дорогами.

Південна частина області – цікава, оточена з усіх боків горами долина Ерцо з кількома селами. Там симпатично. З долини Ерцо веде дорога до Кахетії вздовж річки Іорі – там знаходиться село Бочорма з однойменною фортецею.

Північніше міста Тіанеті тягнеться долина річки Іорі, це гори і ліс. Приблизно через 10-15 кілометрів власне грузинські селища закінчуються, починаються пшавські села – це вже Пшавія. Піднявшись нагору по Іорі до кінця, можна через перевали піти в долину Пшавської Арагві а звідти через перевал Андакі відразу потрапити до хевсурської долини Ардоті.

Разом від міста Тіанеті відходить 4 основні дороги. Перша дорога на північ, в Пшавію.

Друга дорога на захід, в Жінвалі. На цій дорозі є село Пудзнарі з храмом. Якість дороги досить кепська.

Третя дорога на схід, до Кахетії. Вона не асфальтрована, страшно безлюдна, але машини тут трапляються. Таксисти тут не їздять – бережуть машину. Проте місцевість дуже мальовнича.

Четверта дорога на Тбілісі. Місцями там був асфальт. Йде через долину Ерцо, потім петляє серпантинами по хребту і за хребтом виходить на Тбілісі.

Історія та етнографія

Ерцо-Тіанеті історично була частиною еріставства (князівства) Кахетія.

6-9 ст. – Згідно з грузинськими легендами і літописами Свята Ніно навертає місцевих жителів регіону в християнську віру разом із рештою Іберії.

Завдяки своєму географічному положенню, область Ерцо-Тіанеті мала велике стратегічне та економічне значення протягом середніх віків. Цими краями проходив відрізок торгового шляху, що з’єднував Картлі з Кавказькою Албанією та Вірменією.

У часи раннього середньовіччя Ерцо-Тіанеті слугує опорною точкою, з якої володарі Картлі провадили експансію свого культурного та політичного впливу на Великому Кавказі.

10 ст. – у часи боротьби за об’єднання Грузії, Абхазьке царство використало завоювання Тіанеті для феодального підкорення Кахетії.

13 ст. – Ерцо-Тіанеті потерпає від монгольської навали.

15 ст. – після розпаду єдиного Грузинського царства, Ерцо-Тіанеті стає однією із провінцій (samouravo ) Кахетинського царства. Територія області була об’єктом численних конфліктів між Кахетією і князівством Арагві.

1614 р. – область була майже повністю обезлюднена внаслідок перського вторгнення до Кахетії. У безлюдні села пізніше переселились мігранти з сусідніх гірських районів Пшавії та Хевсуретії, з якими Ерцо-Тіанеті традиційно підтримувала міцні економічні зв’язки.

Туристичні об’єкти

Тіанеті (груз. თიანეთი) – центр Тіанетського району Грузії. Розташований на річці Іорі, що впадає до Мінгечаурського водосховища, 79 км. на північ від Тбілісі. У місті знаходиться краєзнавчий музей. місто з населенням близько 3600 чоловік, адміністративний центр тіанетского району. Місто нині одне із самих занедбаних у країні. Туристів тут немає, індустрії теж.

Бочорма (ბოჭორმა) – самий глухий кут провінції. Як пише автор сайту www.travelgeorgia.ru, їхати сюди з боку Тіанеті незручно і нелогічно. Простіше приїхати з півдня, зі сторони Уджарма. Звідтіля навіть ногами недалеко. Тут знаходиться фортеця Бочорма – єдина фортеця на весь район.

Жебота (ჟებოტა) – місто-супутник Тіанеті, фактично східний присілок. На думку автора вищезазначеного блогу: “Виглядає страхітливо. Магазинів не видно.”

Земо-Артанія (ზემო არტანი) – начебто перше пшавське село, якщо рухатись зі сторони Тіанеті. У 30-ті роки перше пшавське село називалося Артаані, але зараз такого в районі немає – або зникло чи перейменували. Село немаленьке. Далі вгору по річці села або зовсім крихітні, а бо ж взагалі нічого немає. Так що с. Земо-Артанія логічно використовувати як базу.

Надокра (ნადოკრა) – селище в долині Ерцо, зо три кілометри на захід від шосе Тіанеті-Тбілісі. Тут існує відомий однойменний монастир. Монастир діючий, вже частково відремонтований, в окремі дні сюди з’їжджається багато народу.

Сакдріоні (საყდრიონი) – село в долині Ерцо, трохи східніше траси. За чутками, там є храм. На вигляд досить старий, не зіпсований реставрацією, з оригінальною дзвіницею.

Корисні лінки

http://www.mtskheta-mtianeti.gov.ge/?m=6&sm=4&ssm=3

www.travelgeorgia.ru