Тріалеті

Тріалеті (груз. თრიალეთი, англ. Trialeti) – гориста місцевість в центрально-південній Грузії. З грузинської її назва перекладається як “край для блукань, мандрівок”.

Межі цієї історичної області Грузії не відповідають сучасному адміністративному районуванню. Тріалеті в основному потрапляє в межі краю Квемо Картлі, а західні частини – в Самцхе-Джавахеті.

Географія

Серцем історичної області Тріалеті є Тріалетський гірський хребет.

Тріалетський гірський хребет входить до гірської системи Малого Кавказу, простягаючись від Тбілісі до Боржомі. Східні відроги хребта проходять вздовж західної межі Тбілісі, а західні відроги простягаються вздовж річки Кури (Мткварі) на південний-захід від Боржомі.

Довжина Тріалетського хребта становить 144 км, а максимальна ширина 30 км. Гірський ланцюг був утворений в результаті вулканічної активності протягом палеогену. Молоді андезитові потоки вулканічної лави часто зустрічаються у західній частині хребта.

Найвищою точкою хребта є гора Шавіклда (Shaviklde), що означає “чорна скеля” і сягає 2850 метрів над рівнем моря. Схили хребта в основному покриті лісами і складаються з дуба, бука та граба. Західна частина хребта Тріалеті покрита хвойними і змішаними лісами, що складаються із ялиці, ялини, сосни, бука і дуба.

Історія та етнографія

Муніципалітет Цалка, який є ядром Тріалеті, цікавий тим, що тут ще залишилися так звані «понтійські греки». Їх досить багато виїхало, і все ж 20% населення району – саме вони. У храмовій архітектурі подекуди проглядається їхній вплив.

Грузинське населення тут зовсім незначне за чисельністю, близько 2,5 тисяч – кожен десятий. Причому більшість грузинів сконцентрована в єдиному селі Реха.

Домінують вірмени – їх майже 55%. Досить багато азербайджанців – проживають анклавом у селах Ар-Сарван, Годаклар, Теджіс і Чоля. Загалом, етнографія тут строката, як у всій Квемо Картлі. У минулому тут ще жили німці, курди і цигани.

Греки й вірмени переселялися сюди масово в XIX столітті, селилися в покинутих грузинських селах та часто переносили сюди назви своїх рідних місць. Як правило, вони всі говорили по турецьки, звідси і той дивний факт, що практично всі села Цалкському районі мають турецькі назви. Теоретично кожне село має свою початкову грузинську назву.

У цалкінскіх греків є своє національне свято – Тріалетоба. Відзначається 27 серпня.

Туристичні об’єкти

Цалка (წალკა) – центр муніципалітету краю Квемо Картлі, який повністю входить у межі історичної області Тріалеті. У минулому це було майже чисто грецьке місто.

Місто Цалка засноване ерзурумськими греками, які спочатку назвали його Бармаксиз. Храм у місті негрузинський на вигляд. У центрі є невелика площа з лавками. Ніяких особливих цікавинок автором блогу travelgeorgia в місті  не виявлено.

Ткемліані – руїни фортеці, 8 км за гідроелектростанцією на південному березі річки Храмі, що протікає через Цалка.

Авранло (ავრანლო, в минулому с. Тезі) – колись грецьке село, має  чітке лінійне планування. Однак, тут є абсолютно грузинського вигляду храм з елементами фортифікацій, і начебто збереглася грецька церква. На північ від села починаються передгір’я тріалетських гір, є мальовничий каньйон річки та скелі. Можна пройтися звідси на північ в село Реха.

Арджеван-Сарвані (არჯევან – სარვანი, колись с. Лурджіс Саграда) – азербайджанське село на північному-сході району, свого роду столиця азербайджанського анклаву. Засноване в 1721 – 1728 роках, під час турецької окупації переселенцями з азербайджанських сіл Арджеван і Сарван.

Інші три азербайджанських села розташовані поруч: на схід – Чолян, на північ – Годаклар, на захід – Терджіс. Щоб сюди заїхати, треба звернути з основної траси в селі Іммера і проїхати на північ близько 7 км.

Чолмані (ჩოლმანი) – село в трьох кілометрах від Сарвані. На в’їзді написано “Чолян”, на картах пишуть Чолман. Село маленьке, на схід майже відразу починається Алгетський заповідник, на північ – триалетський хребет і фортеця Клдекарі. Село являє собою стартову точку для трекінгу на Клдекарі.

Клдекарі (კლდეკარი, груз. “Кам’яні Ворота”) – древній замок в тріалетських горах, якраз на лінії головного хребта. Висота – близько 2200 метрів над рівнем моря. У IX – XI століттях це була резиденція князів Багваші-Ліпарітіді, які контролювали всю Тріалеті, аж до Горі на півночі. Зараз від замку майже нічого не залишилося, в народі його забули, туристів сюди не возять. Тільки деякі грузинські мандрівники заглядають сюди під час трекінгу через хребет. >>>

Ашкала (აშკალა, колись Цріці) – ізольоване вірменське село в оточенні колишніх грецьких сіл. Розташоване 2,5 км. на схід від Авранло. Відразу на півночі починаються передгір’я. Начебто засноване ерзурумськими вірменами, які перенесли сюди назву турецького міста Ашкала.

Башкой, груз. Бареті ​​(ბაშქოი) – грузинське село, 4 км. від головної траси. Цікаве численними храмами – їх тут близько п’яти. Частина – нові, частина – старі, один яскраво виражений грецький.

Бешташені (ბეშთაშენი) – грецьке село, 5 км. від Цалка. Це перше грецьке поселення в районі. Перші 85 родин поселилися тут в травні 1830 року.

Даракой (დარაბოი) – село, розташоване трохи північніше основної траси. Населене вірменами-католиками, котрі переїхали сюди з Ерзуруму. У селі є старовинного виду вірменський католицький храм. назва села має варіації: Дарков, Даркова, Дараков і тд.

Реха (რეხა) – за чутками, єдине грузинське село в районі, причому розташоване вдалечині від усіх. Щоб сюди потрапити, треба спершу від основної траси дістатися до села Авранло, а потім пройти ще 2 кілометри на північ. Цікаво, що в 1831 році грузинське населення тут теж було відсутнє і сюди поселили артвінських греків.

Тріалеті (თრიალეთი) – селище в 4,5 кілометрах на південь від Цалка. Тут проходить дорога на Тетріцкаро і Дманісі. Селище засновано німцями в 1857 році, згодом кілька разів змінювало назву. У 40-ті роки всіх німців звідсіля депортували.

Тетріцкаро – центр муніципалітету на захід від Тбілісі.

Біртвісі – фортеця, розташована на території Квемо Картлі, в ущелині річки Алгеті в Тетріцкаройському районі. Фортеця являє собою комплекс оборонних споруд, при будівництві яких були використані природні особливості рельєфу: важкодоступні скельні гори з вузькими проходами між ними, що утворили важкопрохідні каньйони. Це справжнє диво природи.  В історичних хроніках Біртвіська фортеця згадується з XI століття. Серед руїн фортеці є споруди як ранньофеодальної, так і пізньофеодальної епохи. У свій час ця фортеця вважалася неприступною і взяти її було практично неможливо

Манглісі (груз. მანგლისი) – селище міського типу в Тетріцкаройському районі Грузії. Селище розташоване в 63 кілометрах на захід від Тбілісі на схилах Тріалетського хребта на висоті 1204 метри над рівнем моря. Манглісі – одне із стародавніх грузинських міст. У IV столітті входив до складу князівства Картлі. Неподалік від Манглісі в 1121 році сталася Дідгорська битва, в якій грузинські війська здобули перемогу над турецькими загарбниками.

Пітареті -  храм, побудований під час правління царя Георгія IV Лаша (1213-1222). Деякі фрагмерти споруди потребують реставрації, однак вцілому храм зберігся на диво добре. Внутрішні розписи збереглася гірше. >>>

Самшвілде (სამშვილდე) – нині невеличке поселення, назва якого означає “три стріли”. Поблизу знаходиться заросла чагарником територія древнього міста. Місто було свого часу великим і значущим. У VIII столітті тут було побудовано величний храм – Самшвілдский Сіон, начебто перший великий храм в Грузії. Турки його зруйнували в 1578 році, а залишки від руїн можна побачити і в наші дні. >>>

Кватахеві (груз. ქვათახევი) — середньовічний грузинський православний монастир в Шида Картлі, 55 км на захід від Тбілісі. Монастирський комплекс Кватахеві знаходиться поблизу села Кавтісхеві в кінці ущелини, зрізаної потоком, на північних схилах Тріалетського хребта, захищений з трьох сторін крутими гірськими схилами. Він заснований в XII—XIII століттях.

Корисні лінки

http://en.wikipedia.org/wiki/Trialeti_Range

http://www.revaz2002.narod.ru/birtvisi/index.htm

http://travelgeorgia.ru/217/

http://travelgeorgia.ru/48/

http://tetri.info/places.html

http://www.tkg.org.ua/node/19985